sono vegano! – divadelníBAF! 2018

O prvním prosincovém víkendu jsme se vydali do Brna předvést poprvé na festivalu naši novinku. Tímto děkujeme organizátorům BAFu a lektorům za možnost se předvést. Do Brna jsme přivezli tofu, chlast a hudbu. Odvezli jsme si fotky a čočku.

Chcete představení zobrazující stereotypní život v 21. století? Zajděte si na představení Sono vegano od amatérského divadla Skupina Pátečníci. Jistě v nich naleznete charakteristické rysy svých přátel či známých. Alkoholem poháněná trojice kamarádů: neschopný povaleč, utápějící svou neúspěšnost v alkoholu a agresi vůči ostatním, rádoby frajírek (což bohužel z podání nebylo moc poznat) poskytující svůj byt kamarádům a maminčin mazánek, jenž svým oděvem připomínal sportovně založeného, svými činy však dokazoval, že bez pomoci si nezaváže ani tkaničku u boty. V jejich alkoholovém doupátku je navštěvuje hloupoučká kamarádka, která se neúspěšně snaží rozehrát milostnou aférku s majitelem bytu.
Na gauči to vše začalo i skončilo. Nekonečně dlouhé tři týdny, kdy nový den naznačovala změna osvětlení a trika hlavního protagonisty-mučedníka, avšak v aktivitách skupiny se téměř nic neměnilo. Nekonečné paření xboxu, razantní poslech hudby a nonstop alkoholové dýchánky. Divák čeká na divadelní zkratku, která bohužel přichází až na samém konci představení. Snaha o provedení absurdního divadla se minula úspěchem kvůli mnoha symbolickým myšlenkám a nápadům, které však byly smeteny pod koberec hned s nadcházející scénou začínající symboliku novou, křížící se s dosavadními znalostmi děje, kdy divák nakonec zcela neporozuměl pointě celého představení, a to sice, že z hlavního hrdiny se z požírače klobás a kuřáka vyvinul milovník tofu nikoli kvůli přesvědčení, ale kvůli rakovině plic. Tu si měl divák domyslet z dopisů, které mu každý den přicházely, což vyzdvihlo promyšlené použití rekvizit, kterými divadlo nešetřilo, kdy se nebálo jít ani do extrémů, když zkažené mléko prskalo všude kolem.

napsala Dana Klodová